10 порад від найбагатшого американського інвестора Уоррена Баффета

19.11.2012 23:12

1. Реінвестуйте доходи. Коли ти заробляєш перші великі гроші, у тебе з'являється спокуса їх витратити. Не роби цього. Краще повсовуй їх у справу, яка здається тобі прибуткова. Я зрозумів це рано, ще навчаючись у старших класах. Ми з приятелем купили старий автомат для гри в пінбол та встановили його в перукарні. Виручені гроші ми не витратили, як вчинили б на нашому місці звичайні підлітки, а стали купувати інші автомати. До 26 років у мене було вже      $ 174 000, що на сучасні гроші складає $ 1,4 мільйона.

2. Будь готові відрізнятися. Не приймай рішень, покладаючись на те, що інші говорять. Коли я почав керувати грошима, зібравши з декількох інвесторів     $ 100 000, мене називали диваком і передрікали мені провал. Але 14 років опісля я закрив партнерство, і воно коштувало понад $ 100 мільйонів. Для мене ринок - це всього лише те, що роблять всі інші. Щоб бути вище ринку, необхідно вимірювати себе за своєю внутрішньою шкалою, судячи себе за своїми власними стандартами, а не громадським.

3. Не «смокчи великий палець». Заздалегідь збирай всю інформацію, швидко приймай рішення і дотримуйся його. Непотрібне сидіння і обдумування я називаю «ссанням великого пальця». Коли мені пропонують увійти в справу або інвестувати гроші, я питаю, скільки це буде коштувати, що я з цього буду мати, і практично відразу кажу своє рішення.

4. Домовляйся про все на березі. Всі спірні питання, особливо грошові, треба вирішити до старту. Я отримав цей гіркий урок ще до бізнесу з ігровими автоматами. Дідусь найняв мене і мого товариша навести порядок у своєму магазині. Ми протягом 5 годин тягали важкі ящики, а коли закінчили, дід дав нам 90 центів на двох. Я був вражений такою несправедливістю.

5. У бізнесі немає дрібниць. Я щиро захоплювався своїм приятелем, який додумався пофарбувати тільки ту стіну офісу, яка виходила на дорогу, і таким чином зекономив на фарбі. Вчися економити на дрібницях, це набагато збільшить твої доходи.

6. Живи по засобам. Не лізь у борги. Життя в кредит ще нікого не зробило мільйонером. Я жодного разу за все своє життя не позичав гроші, а намагався завжди спочатку заробити, а потім обійтися тим, що є. Моя порада боржнику - торгуйся з кредиторами, щоб заплатити, скільки можеш. А коли закриєш борги, працюй над тим, щоб зібрати хоча б невелику суму, яку можна пустити в справу.

7. Будь наполегливий. Завзятістю і наполегливістю з меншим капіталом можна досягти більшого, ніж більш забезпечений суперник. У 1983 році я купив компанію лише тому, що мені сподобалося, як веде справу її засновниця, іммігрантка з Росії. З господині маленького магазинчика вона перетворилася на справжню легенду галузі, відкривши мережу меблевих магазинів по всій Америці.

8. Вчасно виходь з гри. Будучи підлітком, я потрапив на бігу, поставив один раз і програв. Щоб відшкодувати втрату, я поставив знову і знову програв. Це був тижневий заробіток. Але я знайшов в собі сили піти і більше ніколи не повторював цієї помилки.

9. Оцінюй ризики. У 1995 році, роботодавець мого сина Хауї, був звинувачений ФБР у фіксуванні цін. Я порадив Хауї уявити собі найгірший і найкращий сценарії компанії. Він швидко зрозумів, що ризики набагато переважають будь-які потенційні вигоди і пішов на наступний день. Задавай собі питання «І що потім?». Це допоможе представити всі можливі наслідки і зробити правильний вибір.

10. З'ясуй, в чому сенс успіху. Незважаючи на свій стан, я ніколи не вимірюю успіх в доларах. Доживши до солідного віку, я зрозумів - успіх у житті вимірюється не грошима, а кількістю людей, яких ти любиш, і які люблять тебе.